Извънкласна дейност по биология и физика - Бионика

Презентация към урока

Подготвителен етап:

Провеждането на събитие изисква известна подготвителна работа, която включва почти всички ученици в класа:

1. Подгответе доклади по следните теми „Полет в света на дивата природа и човешкия самолет“, „Реактивно задвижване на калмари и принципа на реактивен двигател“, „Тайната на скоростта на делфина и съвременните конструкции на високоскоростни съоръжения за плуване“, „Биоакустика на рибите“, „Апарат за ехолокация на прилепи“, „Апарат за предсказване на буря (медузи)“, „Приложение на ултразвука в науката и технология”.

(В този случай е необходимо да инсталирате платформата 1C)

3. Създаване на презентация за урока с помощта на различни снимки, подходящи теми.

Обяснение за събитието:

Конспект на извънкласни дейности по физика и биология по темата "Бионика"

Цели на урока:

  • Покажете връзката между физиката и биологията, основана на общността на редица закони на живата и неживата природа, задълбочете идеите за единството на материалния свят, връзката и обусловеността на явленията, тяхната познаваемост, запознайте се с използването на физически методи при изследване на биологични процеси.
  • Активирайте мисленето на учениците, способността за самостоятелно формулиране
  • заключения, развиват речта.

  • Развитие на чувство за взаимно разбиране и взаимопомощ, развитие на мотивация за изучаване на физика и биология, повишаване на интереса към предметите от цикъла на природните науки, използване на разнообразни методи на дейност, предоставяне на интересна информация.
  • – диалогичен, – изследователски, – евристичен.

    Оборудване: тебешир, черна дъска, медиен проектор, екран, лаптоп, високоговорители, жива рибка в аквариума, плюшено животноптици, колекция от насекоми, мостри: ципове, велкро.

    DeЧудовища:

  • Презентация в Power Point на тема „Бионика“.
  • Видеоклипове: „Полет на птици“, „Плуваща медуза“.
  • Съдържание

    Вид дейностI. Организационен момент.II. Активиране на знанията.

    III. Учене на нов материал.V. Рефлексия.

    Напредък на събитието:

    Дейност на учителя

    Студентски дейности

    Аз. Организационен момент.

    II. Активиране на знанията.

    – Характерна черта на съвременната наука е интензивното взаимно проникване на идеи, теоретични подходи и методи, присъщи на различни дисциплини. Това важи особено за физиката, химията, биологията и математиката. По този начин физическите методи на изследване се използват широко в изучаването на живата природа и уникалността на този обект дава живот на нови, по-напреднали методи на физическо изследване.

    • Всеки знае, че водното конче може да витае във въздуха, да се движи настрани или да се движи рязко назад. И тя прави всички маневри с висока скорост. Малко хора обаче знаят, че подемната сила на водното конче е три пъти по-голяма от тази на модерен самолет. Използвайки аеродинамичните характеристики на водното конче, учените вярват, че е възможно значително да се подобри ефективността и безопасността на самолетите. Самолетите, проектирани с възможности за водни кончета, ще могат да правят по-тесни завои и да бъдат по-малко податливи на поривите на вятъра, които за съжаление все още причиняват катастрофи.
    • Гърмящата змия открива ли разлика в температурата, равна на хилядна от градуса?
    • . Някои риби се чувстватедна стомилиардна част от миризливо вещество в един литър вода? Все едно да откриеш наличието на 30 г такова вещество в цялото Аралско море.
    • . Усещат ли плъховете радиация?
    • . Някои видове микроби реагират ли дори на лека промяна в радиацията?
    • ...Обикновената черна хлебарка вижда ли радиация?
    • ... При ухапване комарът развива специфично налягане до 1 милиард kg / cm2? Сравнението с тежест от 16 kg с основа от 4 cm2 и специфично налягане от само 4 kg/cm2 показва колко голяма е "силата на комара".
    • …Дълбоководните риби улавят промяна в плътността на тока, по-малка от една стомилиардна от ампер?
    • ... Нилската риба мормирус използва електромагнитни вибрации, за да "опипа" пътя си през водата?

    Не е ли невероятен списък? И може да се продължи отново и отново с не по-малко удивителни примери. След като е научил всичко това, може ли човек да подмине една изкусителна идея - да създаде със собствените си ръце това, което природата вече е създала?

    Тук трябва да направим малко историческо отклонение. Какво видя първият човек? Плисък вода, летяща птица, тичащо животно, полъх на вятър. След това животни, риби, птици „подсказваха“ на човек какво и как да направи, за да реши спешните за него „инженерни задачи“.

    Ами съвременният човек? Заобиколен от много сложни машини, живеейки в свят на високи скорости, той отново отива "на поклон" на природата. Защо?

    Защото и сега човек забелязва много предимства в творенията на природата пред собствените си творения. Наистина, живата природа има най-сложните материали, устройства, технологични процеси в сравнение с всички известни на науката. Именно от целенасоченото"надничане" на природата се роди нова наука - биониката. (Слайдове ## 1-3)

    Името на тази наука идва отстарогръцката дума “бион” е клетка на живота. Занимава се с изучаване на биологични системи и процеси с цел прилагане на придобитите знания за решаване на инженерни проблеми.Биониката, започвайки от биологичния „прототип“, разработва такива модели, които имат конкретно практическо приложение (т.е. използват само най-добрите постижения на живата природа в технологиите).

    Биониката е една от синтетичните дисциплини, която съчетава почти всичко, което днес е включено в понятието „естествена наука“.(Слайд #4)

    Следователно в края на събитието ще трябва да отговорим

    3 важни въпроса:

    • Разкрити ли са всички тайни на природата?
    • Какви природни изобретения са оборудвани с животни и растения?
    • Може ли човек да ги използва при създаването на изкуствени устройства?

    III. Учене на нов материал.

    - Но вие не само ще слушате изказванията на вашите съученици, но и ще попълните следната таблица. Ще разгледаме резултатите от попълването в края на нашето събитие.

    Попълване на таблицата

    Използване на принципите на движение на живите организми в технологиите: (слайдове № 5-16)

  • „Полет в света на дивата природа и човешки самолет“
  • „Реактивно задвижване Squid и принцип на реактивен двигател“
  • „Тайната на скоростта на делфина и модерните дизайни на високоскоростни плувни съоръжения“
  • Места в дивата природа:

    Както можете да видите, през последното десетилетие биониката получи силен тласък за ново развитие, тъй като съвременните технологии позволяват копирането на миниатюрни природни структури с безпрецедентна точност. В същото време съвременната бионика до голяма степен се свързва не с ажурните структури от миналото, а с развитиетонови материали, които копират естествени аналози, роботика и изкуствени органи.

    (Приложения № 1-6)

    Перспективи за развитие на биониката. (Слайдове ## 24,25)

    V. Рефлексия. (Слайд номер 26)

    Разговор, интроспекция на дейността.

  • Semke AI Нестандартни задачи по физика. За класове от естествено-научен профил / Семке А. И. - Ярославъл: Академия за развитие, 2007 г.
  • Д-р Карл Шукер. Изненада. начин. животни. О. В. Иванова, И. Г. Лебедев, превод на български, 2000 г. ООО „ТД Издателство Светът на книгите”, 2006 г.
  • Кац Ц. Б. Биофизика в уроците по физика: Книга за учителя: от трудов опит М .: Образование, 2000.
  • Ц. Н. Феодосиевич, Г. И. Иванович. Бионика в училище. Киев: 1990.
  • Ю.Г.Симвков. Уреди под напрежение. М.: 1986 г.
  • И.И.Гармаш. Тайните на биониката. Киев: 1985 г.
  • Моделиране в биологията, прев. от английски, изд. Н. А. Бърнщайн, М., 1963 г.
  • Въпроси на биониката. сб. ст., респ. изд. М. Г. Гаазе-Рапопорт, М.: 1967.
  • Мартека В., Бионика, прев. от английски, М.: 1967.
  • Крайзмер Л. П., Сочивко В. П., Бионика, 2 изд., М.: 1968 г.