Урок по литературно четене във 2 клас

Цели на урока:

1. Запознайте децата с четенето на басни.

2. Научете се да разграничавате басня от други литературни жанрове, намерете основната идея на басня, морал, изберете поговорки и ги съпоставете с текста, научете учениците да анализират и да правят изводи.

3. Научете се да работите по двойки, групи

4. Подобрете способността за решаване на гатанки.

Задачи:

1. Запознайте учениците с новата басня на I.A. Крилов, припомнете си вече изучавани басни.

2. Научете се да виждате и усещате смисъла на баснята зад редовете на произведението, да изразявате мислите си.

3. Развивайте и обогатявайте речта, художествения вкус на учениците.

Тип урок: Урок за научаване на нови неща и усъвършенстване на знанията и методите на дейност, интегриран с урока „Околният свят”.

Технологии: използването на технологии за развитие на критично мислене, проблемно-диалогично обучение.

Оборудване: Учебник „Литературно четене“, 2 клас, част 1 (съставител: Л.Ф. Климанова, В.Г. Горецки, М.В. Голованова), портрети: Езоп, Л.Н. Толстой, И.А. Крилов, таблички с думи, с текстове на поговорки и гатанки, задачи за ученици (за работа по двойки, групи), листове с текстове на гатанки, поговорки, стихове за ученици.

1. орг. момент.

Да четеш без да мислиш е загуба на време.

- Как разбирате израза?

Каква е целта ви за урока?

2. Работа върху гатанки.

А) четене на гатанката на таблета:

- Прочети. Назовете отговора.

На дъската има знак с думата

- Момчета, есен - какво е това? (сезон)

Б) Децата четат текстовете на гатанки върху листовки.

-Прочетете първата гатанка. Изберете отговора от картата. Консултирайте се със съсед по бюрото, за да изберете предположение. Докажете правилността на избора на предположение.

Работя в артел В корените на рошав смърч Влача дънер по хълмовете - Това е повече от дърводелец.

На дъската има картинки с насекоми: мухи, пчели, пеперуди, бръмбари, оси, мравки, водни кончета.

Децата назовават предположение, доказват избора на отговор, избират картина.

Деца. Това е мравка.

- Какво знаете за мравките? (Относно отговорите на децата)

- Има много поговорки за мравките. Прочетете (притчите са отпечатани върху листовете).

Мравката е малка на тяло, но велика на дело.

Мравката има глава колкото просо, а умът е килер.

Мравките заедно и надвиват лъва.

Иди при мравката, мързеливецо, научи се на благоразумие от нея.

Коя поговорка ви хареса най-много и защо?

- Прочетете втората гатанка.

Син самолет Седна на бяло глухарче.

Работата по отговора е подобна на първата за мравката.

Защо водното конче се сравнява със самолет?

Деца. Крилата на водните кончета са оформени като крила на самолет. Те са прозрачни. Преминавайки светлината на небето, крилата изглеждат сини.