Обобщение на урока "Светът в дланта на ръката ви"

Елена СкопинцеваОбобщение на урока „Светът в дланта на ръката ви“

Цел: да се формират идеи на децата за крехкостта на света, да се покаже връзката и зависимостта на света около нас и човека.

Оборудване: презентация, диаграми, артикули, кошче, меки играчки.

ХОД НА УРОКА.

По инициатива на децата отиваме на най-красивото място на земята. За да направите това, трябва да се превърнете в леки капчици и, затваряйки очи, да преброите до 10. Отваряйки очите си, децата откриха, че са паднали в поляна, пълна с боклук. Освен това децата видяха животни, които бяха хванати в капан. Птиците се оплетоха в опаковъчната мрежа, лапата на заека се заби в гърлото на бутилката, таралежът, хванат с игли, не може да излезе от буркана, жабата се озова в найлонов плик, а пеперудата залепи лапи за гумената дъвка.

Възпитател: Тук, момчета, искахме да бъдем в красиво кътче на природата, но тук има боклук и мръсотия навсякъде ... Не ми харесва тук. Хайде да отидем на друго място.

Деца: Животните и природата са в опасност. Не можете просто да го оставите така. Трябва да помогнем.

Децата се втурват да помагат на животните, освобождавайки ги от боклука. Когато всички животни са свободни, възпитателятпита: Кой изхвърли всички тези боклуци, чие дело е това?

Деца: Това е човек!

Възпитател: Какво ще стане, ако всеки изхвърля боклука, къдетоси иска: в горите, в реките и по улиците.

Дете чете стихотворение"Fantasy Trash"

Никога не хвърляйте обелки, кори, консерви.

Градовете ни бързо ще се превърнат в бунища.

Ако изхвърляте отпадъци сега, тогава много скоро

Можем да отглеждаме планини от боклук.

Snarky Dirty Runs Out: О, радвам се, че си тук. азМного обичам деца и възрастни, които хвърлят боклуци навсякъде, хвърлят хартийки, опаковки от бонбони, пакети. Търся помощници. Обичам, когато има много боклук. Кой иска да бъде приятел на Grumpy Dirty?

Децата не искат да бъдат приятели с Grumpy Dirty.

Учител: Е, ти помогна на животните, нищо друго не можем да направим. Да се ​​махаме оттук, далеч от Grumpy Dirty и целия този боклук.

Деца: Трябва да изхвърлим боклука.

Децата почистват боклука в кофа, която учителят носи.

Spiky Dirty: Сега е толкова чисто, че не ми е тук мястото.

Учителят чете стихотворението.

Не убивайте животни

Не късайте цветя

Моля те да ги обичаш

В крайна сметка те, като нас,

Те също са деца на природата.

Учител: Защо да помагаме на природата?

Деца: Природата е жива, умре ли тя, ще умре и човекът.

Дете чете стихотворение:

Цветя наоколо, гори, поля

И това е цялата моя земя!

Хората се грижат за гората

Няма живот без природа

Учител: Така че изчистихме всичко. Вижте колко е чисто наоколо. Тази чистота направихме сами, със собствените си ръце. Да седнем на пейките и да помислим къде да сложим всичкия този боклук?

Децата разглобяват схемата„Изхвърляне на отпадъци“. Учителят кара децата да мислят кое е правилното решение на проблема.

Педагог: Боклукът може да бъде повече от просто безполезен. Някои неща, които се изхвърлят, могат да се използват за интереснизанимания. Нашите сръчни ръце ще ни помогнат в това. Първо, нека подготвим пръстите си за работа.

Ръчна изработка: изработка на пчели от отпадъчен материал.

Учител: След нашата работа има още красиви неща. Можем да ги подарим на родители или приятели. АСега обратно към пейките.

Учителят вадиглобус: Нашата планета Земя е в нашите ръце. Тя е красива, но беззащитна. Със собствените си ръце можемда го унищожим:

Гората е изсечена, птиците не летят,

И всички чакат красота, искат,

И белите дробове на планетата загиват,

Ще останат само пъновете.

И можем да я спасим със собствените си ръце. Гледайте филма и решете как искате да видите нашата родина?

Презентация с помощта на мултимедийно оборудване.

Учителят: Коя планета ви харесва най-много? Чисто, красиво, със синьо небе, цялото в цветя, с различни животни, насекоми, птици. Или мръсен, в боклука, където няма нито едно чисто място, където няма нито птици, нито животни ...

Деца: Искаме да видим нашата планета чиста, красива и тя е в нашите ръце!

Нека заедно украсим земята

Садете градини, садете цветя навсякъде.

Нека заедно уважаваме земята

И се отнасяйте с нежност, като към чудо.

Забравяме, че имаме такъв

Уникален, уязвим, жив,

Красиво: дори лято, дори зима.

Имаме един, единствен по рода си.

Пазете се, горски хора.

Погрижете се за птици, цветя,

Земята е цялата природа.

Посещавайки баба ми в селото, ви се предлага материал (урок и презентация) за когнитивното развитие от блока "Къде живеем". Такава систематизация ще позволи.

дланта
Представяне на изследователски и творчески проект Проект: Формиране на познавателна активност чрез експериментиране в процеса на рисуване с нетрадиционни техники и материали. Ежедневно.