ТСШ №14, Транспорт
Обобщение на урока по темата "Светът около нас" по темата "Транспорт" в 1 клас
Цели: да се обобщят и систематизират първоначалните знания на децата за различните видове транспорт, да се назоват техните отличителни черти и да се изведе класификация на четири групи транспорт: земя, подземен, вода, въздух, запознаване с древни и съвременни видове транспорт; да формират представа за предназначението на транспорта, да развиват интерес, внимание, логическо мислене, памет, да култивират любопитство.
Ход на урока:1. Организационен момент Днес имаме много гости на урока, нека да кажем здравей Слънцето грее. Слънцето се усмихва, дава ни светлина и топлина. Нека споделим частица от нашата топлина един с друг. Да допрем дланите си един до друг. Работата ни ще бъде интересна, но за да се получи, нека кажем вълшебните думи. Аз ще започна, а вие ще продължите: -Ръце ... (на място) -Крака ... (на място) - Лактите ... (на ръба) -Гръб ... (прав) - в урока очите ни внимателно гледат и всичко ... (вижте) - ушите слушат внимателно и всичко ... (чуйте) - главата е добра ... (мисли) Проверете дали имате всичко необходимо на маса: учебник, тетрадка, молив, работни листове, които все още не пипате.
2.Актуализиране на основните знания на учениците.Самоопределение за дейности. Гледайте фрагмент от анимационния филм ("Хлебарка" на Чуковски) Мечките се возеха На велосипед. И зад тях има котка Отзад напред. А зад него има комари На балон. А зад тях са раци Върху куцо куче. Вълци върху кобила, Лъвове в кола. Зайчетата в трамвая, Жабата на метлата.
Днес в урока ще говорим за транспорта и ще отговорим на въпроса: СЛАЙД 1 КАКВО Е ТРАНСПОРТ? За какво е? Ще научите нови неща,работа по двойки, колективно и самостоятелно. - Кой знае какво се нарича транспорт? (превозно средство)
Думата "транспорт" идва в българския език от Гърция. Това означава „да се движа“ на гръцки. По-късно думата "транспорт" започва да означава "доставка на нещо".3. Пътуване в историята на транспорта -Предлагам ви сега да направите пътуване в историята на транспорта. Отворете учебниците на стр.75 и разгледайте рисунките
- Как мислите, на какво се е движил човек, когато е нямало коли, самолети, влакове? (отговори на децата) - Конят беше основният помощник на човека. -Първите превозни средства се появяват през 12 век. - През лятото са използвали КАРУТА, а през зимата - ШЛАЙД 2 - Каква е разликата между шейна и каруца? СЛАЙД 3 КАРЕТАТА е покрита количка, предназначена да превозва само заможни хора. КОНКА е един от първите градски транспорти. Това е малко ремарке, което се движи по релсите и се задвижва от коне СЛАЙД 4 Заедно с конската каруца възниква железопътна линия, по която се движат ЛОКОМОТИВИТЕ. Получиха името си от думите „носи с помощта на пара“. СЛАЙД 5 С течение на времето те се усъвършенстваха и се превърнаха в ДИЗЕЛОВИ ЛОКОМОТИВИ и ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ЛОКОМОТИВИ. В края на 19 век се появяват първите АВТОМОБИЛИ СЛАЙД 6 (играчка) От древни времена хората са мечтали да летят като птици.
Един от тях беше младият мъж Икар. Той много обичаше да наблюдава птици. Един ден Икар решил да направи крила като тези на птиците. Той събираше пера и ги свързваше с восък. Икар се изкачи на висока планина и като сложи крилата си, излетя. Той се издигна високо. Чувстваше се добре и забрави, че е опасно да се изкачва високо до слънцето. Восъкът се разтопи и крилете се разпаднаха, Икар падна и се разби. ТакиваЛегендата е създадена от хора в древна Гърция. Но хората продължават да мечтаят През 18 век братята Жозеф и Етиен Монголфие построяват БАЛОН. Към топката беше вързан кош. В нея слагат патица, петел и овен. Балонът се издигна високо в небето и кацна безопасно. Оттогава хората летят с балони. СЛАЙД 7 През 19 век българският изобретател Александър Федорович Можайски създава първия в света САМОЛЕТ СЛАЙД 8 Но хората са използвали дървета, за да се придвижват по вода от древни времена. Издълбаха средата на ствола на дърво, заостриха краищата му - получи се ЛЪК. Първите КОРАБИ са били оборудвани с гребла. С течение на времето те бяха заменени от ВЕТРИЛА. СЛАЙД 9
КАКВО СЕ РАЗЛИЧАВА ДРЕВНИЯТ ТРАНСПОРТ ОТ СЪВРЕМЕННИЯ?
- Превозните средства могат да бъдат разделени на групи по различни начини. (как се движат.) Всички тези средства служат на една цел - транспорт. Какво транспортират?D. Хора и товари
1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image003.jpg" /> 1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image005.jpg" /> 1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image007.jpg" /> Какви превозни средства класифицирахте като наземен транспорт? (Ученикът чете една група) Защо автобусът, тролейбусът, велосипедът получиха името НАЗЕМЕН транспорт? човешки наземен транспорт?
Как се нарича транспортът, който се движи по водата - ВОДА Защо човек има нужда от воден транспорт? Дай примери….
Транспортът, който се движи във въздуха, се нарича - ВЪЗДУХ Защо човек се нуждае от въздушен транспорт?
- С течение на времето на земята е имало голямо разнообразие от транспорт. И за да се разтовари по някакъв начин наземния трафикмъжът решил да отиде в нелегалност. - И така, какъв транспорт се появи?(подземен) -Какво считаме за подземен транспорт? (метро) - А къде се среща метрото? (в големите градове) -Каква е основната му функция? (за превоз на хора) who ride the subway? Предлагам да слушате звуците на метрото СЛАЙД 11 6.Работа в тетрадка Попълнете схемата. От 19. No1.7. Физминутка. Но е време за почивка. Да тръгваме всички. И ще се движим с различни превозни средства. Аз назовавам превозното средство, а вие извършвате определено движение. Ако превозното средство е въздушно превозно средство, вдигате ръце. Ако сте на земята, протегнете ръцете си напред. Ако отивате под земята, клекнете. Ако отидете до водата, правите плувни движения (самолет, кола, метро, лодка, хеликоптер, тролейбус, лодка, мотоциклет, ракета, кораб).
8.КАРИКАТУРА
Внимателно разгледайте карикатурата и назовете превозните средства, които могат да бъдат намерени в нашата република. Какъв вид транспорт не звучи в анимационния филм? (Под земята)
9.Работа в тетрадка В 19. № 2. КРЪСТОСЛОВИЦА t
А сега трябва да работите по двойки. 10.Затвърдяване на изучения материал.- В края на урока нека проверим колко сте внимателни. Ще чета едно изречение наведнъж и вие ще трябва да се съгласите или не с мен. Ако сте съгласни с твърдението ми, поставете плюс в полето, ако не сте съгласни - минус (работете по двойки) 1. Транспортът е средство за придвижване. (+) 2. Подземният транспорт включва метрото. (+). 3 Лодката е транспорт, който се движи по вода (+) 4. Метрото е подземен транспорт. (+) 5.Автобус - вид въздушен транспорт. (-)6. Корабът е наземен транспорт. (-) 7. Водният транспорт се движи по суша. (-) 8. Целият транспорт е разделен на 4 групи: въздушен, земен, воден, подземен. (+) нека се проверим според таблицата, която е показана на екрана11.Размисъл Спомнете си какъв въпрос сме определили за изследването. КАКВО Е ТРАНСПОРТ? - Какво е транспорт? За какво е транспортът? Момчета, в урока разделихме целия транспорт на групи. Какво мислите, кой вид транспорт е най-важен? (всеки транспорт е важен, не можете да кажете, че някои са най-важни, но други не са. Всеки си върши работата и тя е важна) Обобщение на урока Браво! Свършихте добра работа в клас. В следващия урок ще говорим за това как да се държим в транспорта, а сега ПРОДЪЛЖЕТЕ ФРАЗАТА ... Урок: това ме привлече ... изглеждаше интересно ... развълнувано ... ме накара да се замисля ... ме накара да се замисля ... ПОКАЖЕТЕ НАСТРОЕНИЕТО СИ: Ако сте научили много нови неща, било е интересно, разбрали сте го, след това вдигнете зелената карта; Ако понякога имаше трудности, съмнения, тогава вдигнете картата - жълта; Ако не сте разбрали темата, не е била много интересна, тогава вдигнете червен картон.12.Домашна работа. Измислете и нарисувайте превозно средство на бъдещето.
Страхотен транспорт- Физическа минута.
- Нека го покажем с движения. (Карлсън - витло - размахвайте ръцете си като витло; Баба Яга - хоросан - размахвайте ръцете си последователно, сякаш размахват метла; Малко брашно - ботуши-проходилки - бягайте на място; Хижа - пилешки крака - клякайте.) Отиваме, прибираме се (движения, имитиращи завойволан) С кола Карахме нагоре по хълма: пляскане. (Ръцете нагоре, пляскане над главата) Колелото падна: спри. (Ръцете през страните надолу, седнете)
правя упражнения за пръсти. Докато четете стихотворението, огънете пръстите си на свой ред. Ние сме с първия пръст - бебе Ще отидем до трамвайното депо пеша. С друг - ще отидем с трамвая, Пеейки песни тихо. А с третото - ще седнем в такси, Ще те помолим да ни закараш до пристанището! С четвъртия пръст в ракетата Ще летим до друга планета. Качвай се на самолета, пети, Хайде да летим с теб.
. Така че има гръцка легенда за Дедал и неговия син Икар, които по волята на съдбата са били принудени да живеят на острова и не е било възможно да избягат оттам. Тогава умният Дедал измислил такъв трик. Той направи огромни крила от птичи пера, закрепени с восък. Заедно със сина си те се изкачиха на върха на планината и оттам с помощта на тези крила прелетяха през морето. Полетът изглеждаше добър, но Дедал предупреди сина си да не лети високо към слънцето. Защото може да разтопи восъка. Синът Икар не се подчини на баща си, толкова много се увлече от полета, издигна се високо, високо, восъкът се разтопи, перата се разпаднаха и той падна в морето и умря. Така се появиха първите аеронавти.
Играта "Какво е кой?" - Човек има очи, но кола? (фарове) - Човек има сърце, ... (двигател) - Колата има колела, ... (крака) - Човек има кръв, ... (бензин) - Човек бърше с ръце, ... (чистачки) - Човек има чанта, за да носи неща, ... (багажник) - Човек може да се разболее, ... (счупи)
">