Урок по изобразително изкуство - гръцка керамика

Секции: MHK и IZO

Цели:

  1. Да култивира морално и естетическо отношение към света, изкуството, към историята на културата.
  2. Да се ​​формира представа за основните видове древногръцки вази (чернофигурни и червенофигурни), тяхната форма, декор.
  3. Формиране на умения за работа с художествени материали, развиване на творческа активност.

Оборудване и материали:

  1. Компютър, медиен проектор.
  2. Илюстративен материал, изобразяващ чернофигурни и червенофигурни гръцки вази.
  3. Литературна поредица: стихове на О. Тарутин от книгата „Какво видях в Ермитажа“.
  4. Музикална линия.
  5. Художествени материали.

Тип урок: комбиниран.

ПЛАН НА УРОКА

2..Разговор за изкуствата и занаятите на Древна Гърция по примера на историята на гръцките вази.

3. Особености на художествената живопис на чернофигурни и червенофигурни гръцки вази.

4. Постановка на художествената задача.

5. Практическо изпълнение на задачата.

6. Обобщаване.

Напредък на урока

Стъпки на урокаДейности на учителяДейности на учениците
1. Орг. моментСлайд 1. (Приложение 1)
2. РазговорКакви предмети на декоративното и приложното изкуство на Древна Гърция са запазени от времето?

Откъде знаем за ежедневието на гърците?

Гръцките вази ни казаха за това.

И така, темата на нашия урок:

Гръцка керамика.Отговарят на въпроси.Целта на урока:1. Запознайте се с основните видове старогръцки вази, тяхната форма, декор.

2.Изградете работни умения.

Голяма колекция от вази има в Ермитажа.

(стихове на О. Тарутин)

Тези красиви антични вази По някаква причина не ни харесаха веднага. „Само помислете, вази!“, помислихме ние. Други неща бяха в ума ни. Първо ги гледахме отегчени, После случайно погледнахме един, След това погледнахме. И може би час Не можахме да се откъснем от вазите. . Или гигантски вази, след това вази джуджета, и всяка ваза - с картина-история! . Герой в колесница лети на война. Аргонавтите плават към чужда земя. Персей убива Медуза Горгона. Атина Палада диктува законите. Страхотният Ахил се бие с Ректора (И Ректорът, очевидно, губи силата си) . Но Артемида, богинята на лова, стреля по някого с добре насочен лък. А това е Орфей, който свири на лира. И това е спортен трофей. Ето Одисей, който дава съвети. И това са кентаври. И този. И този. Но ние описваме и не опитваме веднага Най-голямата колекция от вази в света.

Вазите в древна Гърция са правени от изпечена глина.

Древногръцките занаятчии създават голямо разнообразие от съдове за различни цели. Формите на съдовете са толкова разнообразни, колкото и техните функции.

Амфорите са съдове за съхранение на зехтин и вино.

Кратерите са големи съдове за смесване на вино с вода (гърците не са пиели неразредено вино).

Килиците са купи за пиене.

Лекитосите са съдове с една дръжка за съхранение на зехтин, които атлетите прикрепяли към коланите си. Те използвали маслото за получаване на равномерен тен, като го втривали в тялото. Лекитос, като правило, беше украсен със спортни изображения.

Наред с кратери и амфори се изработват чинии и големи съдове.

Слайд 11.Слушам.3. Особености на художествената живопис на чернофигурни и червенофигурни гръцки вази.При рисуването на вази се разграничават няколко вида техника, като се използва специален състав, така нареченият „черен лак“

Нарича се чернофигурна живопис, за която естественият цвят на изпечена глина служи като фон. Повърхността на глината е боядисана с черен лак.

Ако фонът е черен, а изображенията имат цвят на изпечена глина, такава живопис се нарича червенофигурна.

Вазите бяха покрити с цветни орнаменти, напомнящи ориенталски килими.

Темите за картините бяха сцени от ежедневието, уроци в училище, атлетически състезания и забавен празник.

Най-любимата тема за гръцките художници е митологията на гърците, наситена с богове, герои и фантастични същества.

Гърция е основател на Олимпийските игри. И на вазите много често те рисуваха с елементи на спорта.

Красивите рисувани вази са били обичани от гърците и са известни далеч отвъд границите на Гърция.

На победителя в игрите бяха връчени великолепни амфори, на гробовете бяха поставени тънки лекитоси. Керамиката придружава човек през целия му живот.

Скицирайте вазата.Децата помнят гръцкия орнамент - меандър.4. Постановка на художествената задача.Алгоритъм за изпълнение на задачата:

1. Изберете форма за бъдещата ваза.

2. Помислете в каква техника (червено фигура или черно фигура) ще изглежда по-интересно?

3. Изберете сюжет за вазата.

4. Скица в цвят.

На масите има шаблони, децата трябва да изберат формата на вазата, която харесват.5. Практическо изпълнение на задачата.Има и листове цветна хартия.

Пускам токабрифинг.Изберете шаблон6. Обобщаване.Мини-изложба на творби:

Момчета, вижте, имаме нашия малък „Ермитаж“, където са разположени различни видове вази. Каква прекрасна изложба имаме.