Схема на урок по безопасност на живота в старшата група „Откъде дойде огънят Огън приятел или враг»

Фарида ШариповаКонспект на урок по безопасност на живота в старшата група „Откъде дойде огънят? Огън приятел или враг?

Цели: Покажете съществуването на огън вприродата:огън от недрата на земята (вулканично изригване,огън от небето (гръмотевична буря,огън от слънцето (слънчева енергия,огън, произведен от триене (обяснете какво е триене,огън от електрическа енергияОгънят е приятел и враг, необходимостта да бъде "опитомен" от човека.Мерките, които предприема човек, за да се защити от бедствията, които носи огънят.

експерименти, "мозъчна атака(MSh)", въпроси, противоречия, играта "Полза-вреда".

Материал заурока :

лупи за всяко дете, глобус.

Ход на урока:

V-l:- Да се ​​върнем към онези далечни времена, когато хората не са знаели как да правятогън. Нопожар хората наистина имаха нужда от това. Представете си, че ние живеем в пещери, тъй като те все още не знаеха как да строят къщи. Защо тогава беше необходимогън ? Точно така, за да се стоплите през зимата, а тук дивите животни все още преобладават, храната трябва да се яде сурова. Как да бъдем? Къде мога да получаогън ? (Използвайки метода MS, ние довеждаме децата до факта, чеогън съществува в природата - това е мълния, от която понякога възникват пожари). И как би могло да стане това?(отговори на деца). Да, хората трябваше да се грижат заогъня, те дежуреха на огъня дори през нощта, за да се уверят, че той не изгасва, но един ден един човек потърка една пръчка вдруга, отначало човекът видя как излиза дим, послеогън. Разтрийте дланите си една вдругата. А сега още по-силен. Какво чувстваш? Да, усещаме топлина.Какво генерира топлина? От триене. И така, хората, получавайкиогън, търкаха пръчка в вдлъбнатина в дънера или удряха камък в камък. Триенето предизвика искри. Сега опитайте да потъркате силно масата с пръст. Какво чувстваш? Да, пръстът и масата се нагорещиха от триенето. Това означава, че по време на триене тялото се нагрява. Триенето е много полезно, помага за генерирането наогън. Отне много работа на древните хора, за да получатогън, но след дълго време хората излязоха с кибрит, който също свети от триене. Кибритените клечки са покрити със специална субстанция и затова бързо светват дори при леко триене. Помните ли къде другаде се използва триене?

(Децата, използващи метода MS, трябва да дадатпримери: кола забавя, велосипед забавя, изтриваме рисунка с гумичка и т.н.) Но триенето може

носят вреда. Кой (по метода MSh децата търсятотговор: огън от

искри, подметката на обувката се изтрива.) Ако няма триене, можете да паднете върху заледената пътека - лед. Така че триенето има както добри, така и лоши качества. Как да направим триенето по-полезно от вредно?(отговори на деца). Например, хората излязоха с обувки с дебели подметки, пясъкът се поръсва върху лед.) така че сега знаем, че хората са успели да получатогън от мълния, от триене на пръчки, камъни. Как иначе можете да получитеогън ?(отговори на децата)Когато няма кибрит, запалкитеогън могат да бъдат получени с лупа и слънце. Първо насочете лъча към дланта си. Какво чувстваш? Да, усещаш топлина. Сега вижте каквосе случва: учителят насочва лъча към лист хартия. Защо листото се запали? Винаги листът свети, защото слънчевата топлина се пренася с помощта на лупа върху лист хартия.

Веднъж се случи такава история. До древногръцкия град СирокузаДревните римски кораби се приближиха и обсадиха града. Тогава ученият Архимед извикал жителите на Сирокуза на брега, дал им по едно огледало и им наредил да изпратят зайчетата от огледалата на някой от римските кораби. Какво стана с кораба? Да, събраха се много светлина и топлина и корабът се запали.Откъде идва огънят ? Да,огън идва от небето - мълния, от слънцето (слънчева енергия,огън получен чрез триене, от електрическа енергия иогън от недрата на земята. Спомнете си, сигурно вече сте чували за вулканични изригвания. Това е когато камъни летят от дупка на планински връх с оглушителен рев,огън и пепел. "n не щади никого по пътя си. Затова хоратасе опитаха да построят жилищата си далеч от огнените планини - вулкани. В нашата страна има около 60 от тях, а на земята - повече от 600. Те се намират в Далечния изток, Камчатка, Курилските острови(покажете на глобуса)Когато вулканът започне да се "събужда", първо се чува рев, след това над на върха на планината, която се нарича Крат ер, се издигат черни облаци дим и пепел.

От кратера се появяват огнени колони и отначало малки потоци пълзят по склоновете, а след това цели реки от нажежена лава. Лавата помита всичко по пътя си. Мислите ли, че изригването е добро или лошо? Да, от една страна е лошо, защото хората не са се научили да укротяват тази стихия. Огънят може да убие хора, животни, птици. Но има и добристрани: охладената лава е добър строителен материал. В районите на вулканите има горещи лечебни извори. С помощта на вулкани на тези места се отопляват къщи, оранжерии, изграждат се електроцентрали. И така, мисля, че вече можете да отговорите,откъде дойде огънят ?(списък с деца): мълния, триене, слънце, електричество).

Физкултурна минутка: Завтора минута

Дните минаваха бързо.

Да живеем в мир с природата,

Трябва да сме приятели с времето.

Но времето е като река

Носи се през вековете.

P. h.: Момчета, кажетеогънят е добър или зъл ? Какви са ползите отогъня(отговорите на децата)Вярно,огънят помага на хората да се топлят, да готвят храна, да правят различни домакински предмети, от ключове за апартаменти до уреди и т.н. Така спестява нашето време и улеснява работата. Какво трябва да се направи, за да можеогънят да е мил ? Вярно е, чеогън бъди добър, трябва да внимаваш с огъня. Невъзможно е да запалиш огънбез възрастни. Никога и никъде, нито в гората, нито в къщата, иначе може да се случи нещастие. Чуйтеистория: Един ден Федя и Витя отидоха в гората за горски плодове. Вървели, вървели и се натъкнали на поляна, обсипана със зрели ягоди. Кошниците им бързо се напълниха и без да се замислят, отидоха до горското езеро. Момчетата се гмуркаха и плуваха дълго време, докато изстинаха, а след това решиха да запалятогън, за да се стоплят. Огънят им беше горещ, пламъкът беше висок. Новнезапно огънят бързо пропълзя по суха трева и паднали игли. Децата разбраха колко е опасно. Те искаха да изгасятпожара, но не знаеха как. Нямаше нищо под ръка. Вятърът раздухваогъня все повече и повече. Децата се изплашили и избягали от гората. Междувременно пламъкът обхванал сухи борове. Огънят пламна. Беда сполетя обитателите нагората ! Задушавайки се в дима, лудите животни бягаха от гората, птиците се втурваха и крещяха, излитайки от гнездата си, където оставаха безпомощни пиленца. Пеперуди с обгорени криле паднаха на земята.

Огънят изгори тревата с цветята заедно,

Изгори храстите, влезе в зелената гора.

Той е като уплашено ято червени катерици

Изхвърлен от багажникана стъблото.

И гората бръмчеше от огнена виелица,

Стволовете паднаха с мразовит трясък.

И като снежинки от тях хвърчаха искри

Над сивите преспи пепел."

Заключение: Така че, хора, за да можеогънят да бъде наш приятел, внимавайте с него. Не забравяйте, че пожарът е голямо нещастие, което може да отнеме дори животи, но може и да не се случи, ако спазваме правилата за пожарна безопасност.

Домашна работа: попитайте родителите икажете: какви правила за пожарна безопасност трябва да спазват както възрастни, така и деца.

Приказка „Как човек укроти огъня“ „Имало едно време огън. Беше весел и пламенен. Ходеше където си иска, правеше каквото си иска. Той не пощади никого, изгори всичко подред и стана най-лошият враг.

Приказка "Две стихии" (пожарна безопасност) Две стихии. Преди много време е имало два елемента: Огън и Вода. От древни времена те са били люти врагове. Те не можеха да решат кой от тях е на Земята.