Резюме на разговор за здравословен начин на живот „Витамини и здравословни храни

Юлия Николаевна СуроваРезюме на разговор за здравословен начин на живот „Витамини и здравословни храни. Витамини и здраво тяло

БЕСЕДИ ЗА ЗДРАВЕ

По темата: „Витамини и здравословни храни.Витамини и здраво тяло.

Здравословна храна ”.

Цел: да разкажете на децата за ползите отвитамините и тяхното значение за човешкото здраве. Обяснете на децата каквитамините влияят на човешкото тяло. Да помогнем на децата да разберат, чездравето зависи от правилното хранене - храната трябва да е не само вкусна, но издравословна.

Ход на урока:» Историята на учителя, че впродуктите има вещества , които са много важни зачовешкото здраве, които се наричат ​​витамини. Сигурно се чудите защо тези възрастни ви карат да ядете нещо, което не е вкусно. И защо обичат супа, каша, месо? Ако те като всички деца обичаха сладкиши, сладолед, торта и други сладкиши, тогава всички хора щяха да ядат само вкусни неща.

Момчета! Посочете любимата си храна, какво обичате да ядете?(отговори на децата).

Обърнете внимание на вниманието на децата колко различнихрани се съдържат в имената на техните любимиястия: вкусна салата се състои от зеленчуци и заквасена сметана; шоколад - от какао, мляко, масло и захар; котлети се правят от месо(пилешко, риба).

Какво се случва, ако ядете само сладкиши?(отговори на деца)

Човешкото тяло се нуждае от различнихрани. Суровите зеленчуци иплодоветеса особено полезни: тези, които ги използват постоянно, като правило имат добро, весело настроение, гладка кожа и изящна фигура. Ето ги бонбонитешоколадът, сладоледът, особено в големи количества, със сигурност са вредни заздравето.

Човек може да си припомни случай отживота : някой се почувства зле, след като изяде голямо парче торта с крем ...

Разбира се, не трябва напълно да се отказвате от сладкото. Въпреки това е необходимо да се хранимразнообразно, за да сме силни,здрави и да растем бързо.

(На децата се показват снимки нахрани, които съдържатвитамини )

- Знаете ли, че те не могат да бъдат заменени с нищо. И най-важното е, че всекивитамин играе своя, специална роля в нашияорганизъм. Не можеш да живееш без тях. Можете да живеете без да ядете нито един сладолед или торта, няма да се изгубите дори без сладкиши. Но безвитамини тялото се чувства зле, ще изсъхне, изсъхне и изсъхне.

-Витамините имат различни ефекти върхучовешкото здраве. Напримервитамин А е много важен за зрението.

-Витамин B допринася за добрата сърдечна функция, аВитамин D прави краката и ръцете ни здрави.

- А също ивитамините A и D влияят върху растежа, развитието и осификацията на скелета. Витамин B също влияе върху растежана тялото.

- Като количество най-много се нуждаем отвитамин C и то ежедневно. Не може да се съхранява ворганизма. Тозивитамин увеличава продължителността на живота, повишаваустойчивостта на организма към настинки. Ако все още имате настинка, тогава с негова помощ можете да се възстановите по-бързо

Игра за внимание: „Аскорбинова: каквивитамини са ни необходими за здравето.“ В каквипродукти се намират.

Децата избират подходящипродукти за техния витамин, посочен на картите.

Риба, кефир, херкулес,слънчогледово олио, моркови, зеле, ябълки, круши, лук, месо, шоколади и др.

А сега, момчета, слушайте стихове заполезни продукти :

1. Запомнете простата истина – по-добре вижда само този, който дъвче сурови моркови или пие сок от моркови.

2. Много е важно да закусвате овесени ядки рано сутрин. Черният хлябе полезен за нас и то не само сутрин.

3. Рибеното масло е самопо-полезно въпреки че е гадно - трябва да се пие. Той спасява от болести, без болести - по-добре е да живееш.

4. Портокалите помагат при настинки и болки в гърлото, но е по-добре да ядете лимон, въпреки че е много кисел.

5. Опитвате се да разрешите труденпроблем: Коее по-полезно да живееш - ряпа или дъвка?

1. Червена мома, каменно сърце(череша)

2. Имало дете - памперс не знаело, старец станало - сто памперса на него.(зеле)

3. И зелено, и дебело - в градината е израснал храст. Те започнаха да щипят - започнаха да плачат и да хълцат(зелен лук)

4. Жълтата Антошка се върти на крака. Където слънцето стои, той гледа там(слънчоглед).

Визуална гимнастика(визуален симулатор).

Магарето ходи, първо избира какво да яде, не знае. Отгоре е узряла слива, а отдолу расте коприва; отляво - цвекло, отдясно - боровинки, отдолу - свежа трева, отгоре - сочни върхове. Главата се върти, листата се въртят в очите (извършват кръгови движения с очите си, не могат да изберат нищо и без дума лягат на земята(затварят очи).

Въпроси за деца:

1. Какви имена навитамини вече знаете ?

2. Коипродукти съдържат много витамини A, B, C, D?

3. За какво са тезивитамини ?

4. За какво е особено важенвитамин A, B, C, D?

5. Приемали ли сте някогавитаминитаблетки (драже, под формата на сироп?

Възпитател - Знаете, че в зеления лук има многовитамини и ние сами го отглеждахме в група. Сега ще имаме собственивитамини в групата и ще ги ядем на вечеря. Вижте как е пораснал, трябва да ядете лук, за да стездрави и да не боледувате. След като учителят покани всички деца вкръг:

„Ти и аз знаем какво да правим, за да смездрави и силни. А сега ще се усмихнем, Ще се хванем за ръце И ще си пожелаем добро. Децата си казват добри, мили, положителни пожелания

списък на най-важнитевитамини, които обикновено се препоръчват законсумация:

Витамин А - играе важна роля за подобряване на зрението и поддържане наздравата на кожата. Има го в яйцата, млякото, кайсиите, спанака, сладките картофи.

Витамин B включва витамини B1, B2, B6, B12, ниацин, фолиева киселина, биотин и пантотенова киселина. Те осигуряват енергията, от коятотялото се нуждае, за да извършва важнижизнени процеси, и също така участват активно в създаването на червени кръвни клетки, които доставят кислород до всички клетки на тялото.Витамини от група B могат да бъдат получени от пшеница, овесени ядки, риба,морски дарове, билки, мляко, кисело мляко, боб, грах.

Витамин С помага за укрепване на венците и мускулите, а също така помага за зарастване на рани и преодоляване на инфекции. Основният му източник са домати, зеле, броколи, ягоди, лимони, шипки.

Витамин D - укрепва костите и зъбите, а също така насърчава усвояването на калций. Намира се в риба, яйчен жълтък, мляко и някои други млечнипродукти.

Витамин Е е отговорен както за функцията на белите дробовепомага за образуването на червени кръвни клетки. Може да се намери в ядки, зеленчуци, овес, пшеница, мляко.

Сега нека видим каквихрани трябва да консумирате, за да си набавитевитамини.

Обобщение на логопедичния урок „Витамини - здраво тяло“ в подготвителната група Обобщение на урока „Витамини здраво тяло“. Мишена. Да даде знания за ефекта на витамините върху човешкото тяло. Задачи. Образователни: -да преподавам.

Резюме на GCD за здравословен начин на живот за старша предучилищна възраст "Витамини и здравословни храни" РЕЗЮМЕ НА ПРЯКО ОБРАЗОВАТЕЛНИ ДЕЙНОСТИ ПО HLS ЗА ПО-СТАРША ВЪЗРАСТ. Учител Turutina O. G. ТЕМА: Витамини и полезни.

Резюме на GCD в подготвителна група „Витамини и здравословни продукти“ Резюме на GCD в подготвителна група „Витамини и здравословни продукти“. Цели: да се консолидират идеите на децата за това каква храна е полезна.

Резюме на GCD „Витамините укрепват тялото“ за деца от старша предучилищна възраст Съвременни образователни технологии - Технология на играта (изненадващ момент) - Моторна гимнастика - Използването на TSO като средство.

Резюме на открит урок за въвеждане на здравословен начин на живот на деца от по-старата група "Витамини и здравословни храни" Открит урок за формиране на здравословен начин на живот Тема: "Витамини и здравословни храни" Цел: 1. Да се ​​формират идеите на децата в предучилищна възраст.

Резюме на когнитивен урок-разговор в старшата група „Къде да намеря витамини“ Резюме на когнитивен урок в старша група Разговор: „Къде да намеря витамини“ Автор: Кузнецова OI Цел: Да запознае децата със значението.

OD с помощта на електронни образователни ресурси в старшата група „Имаме нужда от витамини, всички витамини са важни“ Логиката на образователните дейности Етап Дейностучител Дейности на децата Очакван резултат Мотивационно-целеви Уч.

Схема на образователни дейности с деца от по-старата група „Имаме нужда от витамини, всички витамини са важни“ Задачи. образователни; да формират у децата необходимостта да се грижат за здравето си, за правилното хранене. Да се ​​консолидира понятието витамини.